zobrazit rychlé menu

Yonderboi - maďarská retro múza

200120090017494570Není to tak dávno, co si moje AlterEgo stěžovalo na uši.

"Všecko je tak všední, oposlouchané, bez špetky nápadu a stylu. Nemáte se tak moc rádi, že bydlíte každá na jiné straně hlavy. Vždyť vy na sebe ani nevidíte. I ty kule, co se celý den paří v těch těsných trenclách, na sebe vidí. Že vy jste, slečny, nějaké rozladěné?"

Že jsou uši v pořádku a AlterEgo trpí pouze nedostatkem...hudebně kvalitního a především originálního materiálu, dokázalo nečekané překvapení pocházející z o nic méně čekané země. Maďarsko jest rodná země hudebníka, říkající si Yonderboi.

Doufám, že se moc nemýlím, když budu tvrdit, že ho drtivá většina naši zdegenerované populace nebude vůbec znát. Při snaze svými slovy popsat styl hudby, kterou Yonderboi skládá, mě napadaly výrazy jako

 • Pusťte mezi Massive Attack retro fandu, protřepejte, nemíchejte
 • Přeoperujte CocoRosie na chlapy a hoďte do temného lesa
 • Posílejte Hooverphonic do budoucnosti a minulosti střídavě v krátkých intervalech. Jakmile začne šílenství zesilovat, okořeňte trošku temnější indgrediencí a s chutí podávejte

Yonderboi je prostě originál. Jakékoliv pokusy o sepsání jeho stylu končí pouhým fantazírováním. Server freemusic.cz použil výrazy jako "kombinace downtempa s triphopem, lounge a 60ties Bar-Jazz music. Markantní je jeho láska k letitým groteskám". Polopaticky řečeno, Yonderboi kombinuje různé retro prvky (charismatický hlas, šumění pásky, nástroje), místy klidný jazzový styl, tajemné zvuky, nebojí se použít ani melodický rock a celé to napojí na elektronický základ. Každá skladba je navíc velice různorodá, přesto mají něco společné.

Laszlo Fogarasi, jak zní jeho pravé jméno, se ukázal jako nadaný už v 16ti letech. Jeho skladby se objevily na kompilaci Future Sound Of Budapest. Ve své diskografii Yonderboii leží 2 kousky. V roce 2000 vydal album Shallow and Profound. O pět let později, v roce 2005, pouští do světa perlu s názvem Splendid Isolation. Na různých fetivalech vystupoval i v České republice nebo s českými tvůrci - Euro Connections, High Tone + Yonderboi, 27.4. Palác Akropolis Praha, Khoiba vyrazí v únoru po Německu společně s Yonderboi. Jeho skladba People Always Talk About the Weather byla například zremixována (JunkieXL) a použita ve hře Need for Speed Carbon.

Na samotném Laszlu Fogarasovi mě fascinuje také jeho image. Obal jeho druhé desky Splendid Isolation, kde stojí coby postava oblečená do šatů, připomínající staré klauny a svírající nepřirozeně zářící modrou věc (pilulku alá Matrix?), mě okouzlil na první pohled. Nějakou dobu jste tento obrázek mohli vidět v levé straně webu. Obal první desky není o moc slabší. Retro vzhled ve stylu Good bye, Lenin! má též své kouzlo. Vtipné je, že ten člověk co fotka, to naprosto jiný vzhled. Až po tomto člověku půjde FBI za příliš dobrou hudbu, nemusí si ani dělat plastiku. Ve skutečnosti totiž vypadá také zcela jinak. Na fotce o kousek níže je k nepoznání od fotek z vystoupení.

Shallow and Profound (2000)

První album. Celkově je nádech desky více elektronický, méně vlastního zpěvu, více externích hlasů (zpěváček) alá Massive Attack. Dodává to skladbám na výjimečnosti. Toto album má jedinou nevýhodu. Slyšel jsem ho až druhé a oproti druhému kousku je prostě slabší. Přesto je to pestrá a jednotná směsice velice kvalitních a originálních melodických skladeb. Oproti čistě elektronické a mnohdy monotónní a stereotypní hudbě je Shallow and Profound krokem k "normálnějším" posluchačům, kteří ještě nejsou natolik normální, aby ujížděli na top radio hits. Album obsahuje poměrně velké množství 17ti skladeb.

2001200900195932537

Diskografie

 1. Intro
 2. Milonga Del Mar
 3. Chase & Chaser
 4. Cantaloupe Island (Interlude)
 5. Ohne Chanteuse
 6. No Answer From Petrograd
 7. 100% Trevira
 8. Pabadam
 9. The Severance
 10. Sinking Slowly
 11. Bodysurf
 12. Riders On The Storm / Pink Solidism
 13. Road Movie
 14. Thousand Bells
 15. Fairy Of The Lake
 16. Another Geometry
 17. Outro

Splendid Isolation (2005)


2001200900193969780Before you snap
je název skladby, která mě uhranula a přivedla k tomuto hudebnímu tvůrci. Staré piáno za lehkého praskání desky tvoří kulisu pro charismatický, klidně hovořící hlas, nejspíše vystřižený z nějakého dobového filmu let šedesatých. Housle chytí vypravěčský hlas a dají mu rytmus. Ze skladby sálá neuvěřitelná deprese a naléhavost. Krákorání vran, neidentifikovatelný hukot, cizí řeč. Tato skladba, přestože je začátek roku 2009, pro mě bude zřejmě po celý jeho zbytek skladbou roku. Na první poslech možná trochu silné kafe. Kamarád, kterému jsem skladbu poslal, dokonce psal, že to nemůže doposlochat, protože je to neuvěřitelně depresivní. Pokud je hudba takto silná, je to jedině dobře.

Celé album Splendid Isolation je mnohem více hudební. Téměř se odklání od elektroniky, více slyšíme klasické nástroje a zpěv. Některé sklaby by dokonce svým moderním přístupem mohly zaznít v rádiu. Toto album doporučuji pro poslech jako první. Většina ukázek bude právě z tohoto alba. Album má 13 skladeb.

Diskografie

 1. All We Go to Hell
 2. Amor
 3. Eyes for You
 4. Badley Broken Butterflies
 5. Follow Me Home - Yonderboi, Knopfler, Mark
 6. Were You Thinking of Me?
 7. People Always Talk About the Weather
 8. Love Hides - Yonderboi, Morrison, Jim
 9. Motor
 10. Trains in the Night
 11. Soulbitch
 12. Before You Snap
 13. Even If You Are Victorious

Yonderboi - Oficiální web

Zde je pár ukázek. Berte prosím v úvahu, že Yonderboi má opravdu velice širokou paletu písní. Pokud se vám alespoň jedna zalíbí, doporučuji si na Youtube najít další. Ve své diskografii má opravdu hezké skladby. Nemá smysl je zde dávat všechny. Některé živější až téměř taneční, přes rokové až po melancholické či jazzové. Je to prostě velice široké spektrum.

Before you snap

Were You Thinking of Me

Pabadam

All We Go To Hell

Fairy Of The Lake

 

Sepsáno 20.1.2009 19:18 do kategorie Jukebox

Komentáře

21.1.2009 16:25
# Quajak
mno v maďarsku jsou dobré věci
youtube.com
21.1.2009 16:26
# Quajak
jako např Ektomorf
21.1.2009 20:00
# Nepitolk0
V Madarksu nie je nic dobre!
21.1.2009 20:01
# Kalimero
Tak přiznám se, že to co jsi poslal téměř ani nepovažuji za muziku, ale chápu že každému se líbí něco jiného.
24.1.2009 19:50
# iHyik
nejlépe bych hodnotil Before you snap...zbytek mě až tak neočaroval, nicméně Yonderboi si zapíšu někam do playlistu nakonec a dám mu ještě šanci, myslím, že by to nebylo marný :)
28.1.2009 21:41
# Quajak
hh no docela by mě zajimal tvuj nazor třeba na hip hop co ty nato ?
28.1.2009 21:48
# Kalimero
je hip hop a hip hop. takové to bezmyšlenkovité hekání rádobysilných výrazů mi nic neříká. Dá se říct že tvrdý hip hop nemusím ale mnohdy rap součástí jiných stylů vyzní více než dobře. I jedna z mých nejoblíbenějších skupin Massive Attack používá dost rapu. Popravdě se ale v tomto směru moc neorientuju, takže se můžu trošku mýlit, co přesně je a co už není hip hop.
29.1.2009 1:21
# Mike
Nepříliš šťastně zvolený nadpis... sem jediný kdo četl Maďarská retro hrůza?
29.1.2009 15:13
# iHyik
Mike: asi ano ;o)
1.3.2010 9:11
# Paulo
hmm,koukám jak tady hovno hudbě rozumící amatéři,rádo by kritici,sdělují svoje bezmyšlenkovité komentáře,Younderboi je výbornej týpek,má skvělý věci se kterejma udělal díru do světa
4.12.2010 17:49
# aTT
hola,,
z Maďarska poslední dobou vychazí hodně zajímavých věcí..Yonderboi je jedna z nich...
za poslední dobu bych doporučil například Brains a pro vás hip hopery :-ú Akkezdet Phiai...
ciao
Napsat komentář
Ondřej Vašíček