zobrazit rychlé menu

Timo Maas

Dny se oteplují, sukýnky zkracují a mužská rasa je stále více vystavována riziku nesmírné nebezpečnosti - svůdnosti. Tu produkuje ženská rasa exponenciálně k hladině rtuti v teploměru současně s lineárně klesajícím počtem oblečení. Je to smutné, že tak inteligentní lidé jako muži, řídí svoje chování k tak...ženě. Muži ovšem nejsou stvoření blbá, jak je popisují červené knihovny, a neméně chytré ženy to ví. Za tu řadu let, co obývají naši planetu, se naučily nespočet triků a esa jsou plná jejich bezedných rukávů. Jedním takovým bonusem k jejich podstatě jsou svůdně smyslné pohyby za doprovodu hudby. A tak se zasely seménka do hnusu jménem techno a podobně.

 

Toť historický úvod do misek vah teplého počasí, které nás nechá kochat na krásné ženské křivky, leč začnou se linout podivné až odpudivé zvuky z míst okolních. Typická taneční hudba (Verona) a techno či jiné odrůdy (ne všechny) jsou přes veškerou mou dávku tolerance symbolem nevkusu, růžové, ječících a naivních puberťáků a především jako největšího zabijáka opravdové muziky. 

Jakým překvapením pro mě bylo, když jsem se zaposlouchal do muziky DJ a skladatele s rychlovyslovujícím jménem Timo Maas. Je to člověk, díky němuž už nevnímám slovo DJ jako chlapíčka, co stojí za pultem a hraje tuc tuc tuc tuc krát 481 516. Kromě spousty remixů vydal i 2 vlastní alba, z nichž druhé „Pictures" postavené na spolupráci s Brianem Molko, zpvěkákem skupiny Placebo - mé pukliny mládí, je naprosto originální, temný a především do morku kostí živočišný počin, který mě za poslední roky oslovil jako málokterý umělec.

Místo pro mě dodnes nepochopitelného repetivního opakování zvukové smyčky popřípadě velice naivních melodií, které ve mně evokují besídky ve školce, uslyšíte originální melodie stále si držící taneční rytmus, protkané surovými zvuky i velice dobře zvolenými „hlasy", pokud nějaké jsou. Většinou váha skladeb leží na samotné muzice nebo vokálech než zpěvu samotném.

Pokud tedy v létě přesedláváte na letní muziku, zkuste se odprostit od naivně dětských zpívánek o letních láskách a zlomených srdcích popřípadě „duchaplného" tucování a natucněte se radši Timo Maasem.

Pictures

Skladba, podle níž dostalo název i celé album, je výsledkem spoluprácí se zpěvákem Brian Molko ze skupiny Placebo. Brianův hlas už takhle temné skladbě dodává jistou míru zvrácenosti, která by s vhodným obrazovým doprovem byla naprostá delikátnost.

High Drama

Na tento song jsem si nesčetněkrát projel trať v Auidosurfu. Zde si člověk uvědomí, jak těžko tento typ skladeb popsat. Ten se musí slyšet.

Gig Chevy

Surově dravá, beze zpěvu, neuvěřitelně progresní a dynamická. Krásně tu zní kontrast hrubých zvuků s téměř Akta Xovským klavírem. Bohužel u komprese zvuku na youtube se hodně ztrácí a tak klavír téměř nejde slyšet :(

Help me (feat Kelis)

Nakonec jsem vybral jednu skladbu mimo album Pictures, která na mě působí mírně jako moderní pojetí retro Bonda a starých hororů :)

Diskografie

Loud (2002)

 1. Help Me (Feat. Kelis) (Maas/Buttrich/Rogers/Hermann)
 2. Manga
 3. Hash Driven
 4. Shifter (Feat. MC Chickaboo) (Maas/Buttrich/Green)
 5. Hard Life
 6. That's How I've Been Dancin' (Feat. Martin Bettinghaus) (Maas/Buttrich/Bettinghaus)
 7. We Are Nothing (Maas/Buttrich/Alexander)
 8. Old School Vibes
 9. O.C.B.
 10. To Get Down (Maas/Buttrich/Hagemeister/Barnes)
 11. Ubik: The Breakz (Feat. Martin Bettinghaus) (Maas/Buttrich/Bolleshon/Bettinghaus)
 12. Like Love
 13. Caravan (Feat. Finlay Quaye) (Maas/Buttrich/Quaye)
 14. Bad Days

Pictures (2005)

 1. Slip in Electro Kid - 3:13
 2. Pictures (ft. Brian Molko) - 5:11
 3. First Day (ft. Brian Molko) - 3:52
 4. High Drama (ft. Neneh Cherry) - 7:21
 5. Enter My World - 6:35
 6. 4 Ur Ears(ft. Kelis) - 5:34
 7. Release (ft. Rodney P) - 3:33
 8. Big Chevy - 5:15
 9. Devil Feel (ft. Marc James and Anthony Tombling Jr.) - 3:53
 10. Burn Out - 1:58
 11. Like Siamese (ft. Brian Molko) - 4:54
 12. Haven't We Met Before - 2:34

 

Sepsáno 16.4.2009 16:55 do kategorie Jukebox

Komentáře

4.5.2009 13:46
# DF
IMHO techno je hnus jen pro cloveka, co ho neumi poslouchat a nestihl ho zastihnout termin "tolerance" ..
8.5.2009 16:47
# Kalimero
Já samozřejmě naplno respektuju kohokoliv s jiným hudebním stylem a každému se líbí něco jiného, to pozor :) Na nikoho nebudu poukazovat že to poslouchá a "že je blbej" :)

Samotný styl techno pro mě ale prostě hnus je a s tolerancí to nemá absolutně nic společného.
15.5.2009 23:45
# iHyik
neplíst techno a tekkno :o)
Napsat komentář
Ondřej Vašíček