zobrazit rychlé menu

Gran Torino, Scott Pilgrim, Moon - recenze

V posledním měsíci se mi docela poštěstilo. Vzniklo totiž několik příležitostí okupovat naši velkou plasmovou TV, která je po většinu večerů mému oku zapovězena. Ono oko bych na ni hodit mohl, ale sledovat po večerech Ordinaci a politické debaty na takovém technickém skvostu, to je proti technické lidskosti!

Jal jsem se tedy úkolu pracně vykrojit nějaký čas z nabitého pracovního rozvrhu a nacpat do něj nějaký smysluplný výběr HD/FullHD filmů, které mě tu neutěšeně žádají o zhlédnutí. A že jich není málo.

2404201119034397890Někdy si přeji, aby vypukla atomová válka a já se ocitnul někde v atomovém krytu se zásobami jídla, elektřiny a výherkyněmi soutěže o nejlepší manželku. Pak bych mohl shlédnout všechny filmy, které si to zaslouží, dohrát všechny hry, které za to stojí, a pročíst všechny knihy, které mi něco dají. Jenže to je furt samej mír, ekologie a člověk má čas akorát tak na práci.

Z kupy kvalitních filmů jsem tedy vybral směsici, která mi byla doporučena, sloužila jako oddech, naplnila parametry pro vizuální podívanou, kterou TV jistě ocení, a místo si měla najít i nějaká komornější věc, kterou bych jinak s klidem sledoval i na „pouhém" 24 palcovém monitoru.

Moon (2009), Scott Pilgrim vs. the World (2010), Gran Torino (2008), Star Trek (2009), Transformers: Revenge of the Fallen (2009), Zombieland (2009), Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009) je onen výběr. Až nyní zpětně vidím, že ručička vah se nehezky naklonila ve prospěch letních blockbusterů. V příštím článku bude zbytek výše jmenovaných filmů.

Moon

Komorní sci-fi, které nevadí ani zarytým odpůrcům čehokoliv vesmírného, protože těžiště celého filmu je hlavně v poznání hodnoty jedinečnosti lidské osobnosti. Moon je jeden z mála důkazů, jak moc důležitá je režie. Film se stejným scénářem a klidně 10x větším rozpočtem totiž mohl být natočen jako totální béčko. Naštěstí se tak nestalo.

Moon

Moon exceluje v osobitě reálném podání, kdy veškeré věci plynou ve stejné emoční rovině. Žádné akční kamery nebo šoková muzika při „důležitých" záběrech. Vše plyne jakoby flegmošky i ve chvílích, kdy se na obrazovce dějí docela velké zvraty. Má to své nepopiratelné kouzlo a paradoxně jste o to více na trní vy, protože to za vás přehnanými berličkami nedělá film.

Vychvalovaný soundtrack Clinta Mansella ve skutečnosti není nijak epický a dokonalý, jako třeba z The Fountain. Přehnané očekávání vystřídalo poznání, že tohle je přesně jeden z těch filmů, kde zážitek generuje především hudební podkres. A ten je ušit na míru, vkládán spíše do jednotlivých kapitol filmu a není „obohacován" o nějaké zvýrazňující momentky.

Filmu by se dala vytknout určitě řada věcí, ale většina by vycházela z toho, že se film nedrží zažitých filmařských klišé, na které si diváci už hold zvykli. Moon je jiný a spoustě lidem určitě nebude sedět. Ostatní se však po zhlédnutí budou cítit tak nějak podivně příjemně a zjistí, že znovuobjevili skvělého herce Sama Rockwella, který do filmu vtiskl opravdu hodně osobnosti, stejně jako charismatický hlas Kevina Spaceyho.

Hodnocení: 80%

Trailer

Scott Pilgrim vs. the World

Víte, já měl k filmům dle komiksů vždy předsudky. Až na pár skvělých výjimek v podobě Sin City či Batmana šlo veskrze o dětinské záležitosti směřující do dospěle pubescentního publika. Podobná hromádka filmů dle her se zase topí v hnoji jiných problémů a na rozdíl od komiksů, které mají dobré filmy, jen mi nejsou blízké stylem, jsou filmy dle her vyloženě špatné, styl nestyl. Tomb Raider budiž s odřenými uši očištěn.

Scott Pilgrim vs the World

Scott Pilgrim vs. The World aneb Scott Pilgrim proti zbytku světa je film na motivy éry starých automatových her i komiksů obecně. Tedy ani jedna z věcí, která by mi byla extra blízká. Jaké však bylo moje překvapení, když jsem zjistil, že koukám na nejstylovější film poslední doby. Na rozdíl od Speed Racera, který tak moc onanoval nad svou vizuálností, až zapomněl na to, co film dělá filmem, Scott Pilgrim podtrhuje svůj styl neuvěřitelným množstvím originálních nápadů. Během filmu vás slovo originalita praští do očí více, než jsme si za poslední roky zvykli. Ať už se jedná o samotný námět, střih, fungování světa - prostě vše je tu originální, stylové a neuvěřitelně zábavné. A to prosím vše, aniž bych si všiml nějaké kapky krve či přehnaně vulgární mluvy. Takhle asi nějak chtěl vypadat Kick-Ass, než se utopil v nesmyslném násilí a trapných siláckých gestech.

Největší překvapení za poslední měsíce, stále sympatický Michael Cera, objevená atraktivní Mary Elizabeth Winstead nebo z In Treatment poznaná Alison Pill. Takhle má vypadat akční oddych.

Hodnocení: 85%

Trailer

Gran Torino

Ó, ty vychvalované Gran Torino, ó, ty slavný Clinte Eastwoode. Vámi vytvořené nesmyslné poblouznění nebude mít již dlouhého trvání.

Gran Torino

Řeknu to na rovinu. Jediné, čím se Gran Torino liší od stovky dalších filmů s naprosto stejným námětem, je to, že se vysílá v kině a ne v ospalou neděli ve dvě odpoledne na neznámé TV s rozpočtem amatérského filmu. Kdyby za tímto filmem nestál Clint Eastwood, neštěkl by po něm ani pes.
Nikdy nic nečekám od filmů, které někdo přehnaně vychvaluje, ale Gran Torino nepřekonalo ani to nulové očekávání. Nemyslete si, že se mi režie uznávaného veterána nelíbila. Kouká se na to poměrně hezky, ale problém filmu je námět i zpracování. Byly už tu dávno, byl tu už hodněkrát. Hodně hodněkrát.

Přestože jsem o filmu krom chvály neslyšel ani slovo, neviděl žádný trailer a do poslední minuty nevěděl, o čem film bude, po prvních minutách máte jasno o 90% scénách, které přijdou. Film je totiž semetiště neuvěřitelných klišé a především DOSLOVNÉHO vysvětlování. Ten scénář je tak neuvěřitelně přímý a jednoduchý, že jsem měl bez jakéhokoliv náznaku ironie místy pocit, že je dělán pro lehce retardované. Jakoby Gran Torino byla lekce dobrého chování do problémových amerických škol. Naprosto vážně.

Film také hodně sráží herecké výkony vedlejších postav. Krom sympatické asijské slečny jsou všechny mladistvé postavy místy vyloženě k smíchu. Ono k smíchu vás během filmu donutí tvůrci vícekrát a rozhodně ne na místech, kde by to zamýšleli. U samotného Clinta budu respektovat jeho velikost a jeho podivné vrčení budu brát jako zvláštní herecký prvek, ač první, co mě napadlo, byl čirý a nepochopitelný údiv, co to má jako znamenat, zda je to zvíře, nebo člověk, co dává takhle primitivně najevo vztek.

Gran Torino není špatný film. Je o životě, o lehce naivní proměně jednoho stárnoucího patriota a o tom, jak být dobrým člověkem. Gran Torino je ale také neuvěřitelně naivní, špatně zahrané, přímočaré a bez jakékoliv přidané hodnoty, která by ho odlišovala od stovky filmů na stejné téma.

Hodnocení: 50%

Trailer


Sepsáno 25.4.2011 22:22 do kategorie Cinema

Komentáře

7.5.2011 12:18
# Ajvngou
U GT jsem se bavil nejvíc. Vtipné. Naopak Scott Pilgrim mě po první hodině i přes ty všechny efektíky začal nudit, nezasmál jsem se a když si stěžuješ na scénář u GT, tak tady je to právě ještě horší. O nic tam nejde a příběh si už nepamatuju. Moon - tam s tebou souhlasím. Výborná podívaná.
Napsat komentář
Ondřej Vašíček