zobrazit rychlé menu
hlavička

Dexter, The Killer

Je možné obdivovat vraha?

Konec cesty jedné z nejvýraznějších seriálových osobností.

Text obsahuje prozrazení děje.

Nedávno po osmi letech skončil seriál Dexter. Unikátní seriál s mrazivou atmosférou, neotřelým příběhem, geniálním soundtrackem a listem plným dalších nepopiratelných pozitiv.

Byť jsem se na seriál dokázal dívat kriticky, protože své mouchy měl, zbožňoval jsem ho. Pocity, které vyvolával, bublina atmosféry, ve které jsem se při sledování ocitl, nedokázal napodobit žádný jiný seriál.

S koncem prý přišla mírná kontroverze. Řadě lidí se zakončení nezdá adekvátní. Rád bych proto v krátkosti vysvětlil, proč je podle mě zakončení Dextera tím nejlepším možným a proč nepřijímat internetem šířenou zjednodušenou myšlenku, že konec seriálu je jen o samoúčelném potrestání hlavního hrdiny.

Člověk mohl zažít řadu konců seriálů. Máte happyendy, přehnané kruté konce, zakončení v Hollywoodském stylu, otevřené konce, konce s doslovným ukončením každé dějové linky nebo třeba … Lost :). Dexter je jiný.

Byť i finále Dextera je pohlcující zážitek, musel jsem si také přes noc uležet, jak na mě zakončení zapůsobilo, protože bezprostřední pocity mohou být plné rozčarování z různých očekávání.

Finále

Završení Dextera je dospělé, promyšlené a precizně zfilmované. Byť „epické“, záměrně se vyvarovává šokujících odhalení a zvratů, na které jsou možná diváci zvyklí. Však Dexter takový konec rozhodně naservírovat uměl.

Závěrečná epizoda však řeší něco jiného. Uzavírá otázku, která je doslova obsažena v každé sezóně, v každé epizodě:
Smím já, Dexter Morgan, postižen Temným pasažérem, předstírajícím lidské city, vést spořádaný život? Ochránit své blízké? Být šťastný?

Za 8 let jsme viděli mnohé z Dexterova života. 8 let úspěšného vraždění skloubeného s rodinným životem mohlo vyvolat zdánlivou iluzi, že Harryho snaha o život vlka v rouše beránčím ve stádu šťavnatých oveček je možný. Dexter si to přál. Divák si to přál.

Byli bychom však naivní, kdybychom přehlíželi, co nám bylo celou dobu předhazováno.
Harryho sebevražda, Doakesova smrt, osiření Astor a Codyho, přihlížení umírání doktory Vogelové a vražda nevinné LaGuertové jsou jen vyčnívající body obrovské mozaiky destruktivních událostí valících se na lavině Temného pasažéra vedoucí k Dexterově prozření – Debřiné smrti.

Dexter si uvědomil, co jsme si my, diváci, nechtěli připustit.
Přes veškerou Dexterovu snahu jen pouhá jeho přítomnost ubližuje, ničí životy, zabíjí blízké.

Dexter dělá poslední správnou věc. Vyjme Harrisona i Hannah ze svého zničujícího vlivu. Pokud by to neudělal, historie by se opakovala. Celý život plný bolesti je více než pádný důkaz. To Dexter nechce dopustit. Už žádné další utrpení a smrt jeho vlivem.
Je krutou ironií osudu, že odřízne své milované právě ve chvíli, kdy Debřina smrt v Dexterovi projeví reálné city. Co by jindy zůstalo schováno pod slupkou dokonalého psychopata, nyní zatraceně bolí.

Dexter - He saw. She saw.

Za oponou

Velice oceňuji snahu tvůrců držet se při zemi, dodat důvěryhodnost. Vyhnuli se snahám šokovat za každou cenu. Žádné odhalení Dextera, žádné přemrštěné akce. Jak silněji a uvěřitelněji působí Debřina smrt na následky zranění či klidné zatčení Olivera Saxona oproti vykonstruovanému souboji na život a na smrt. Jak mrazivá je poslední scéna bez vnitřního hlasu.
Rovněž mě uklidnilo vyhnutí se patetické nesmyslné sebevraždě, na kterou to chvíli vypadalo.

Je tu samozřejmě řada drobných nuancí, které mohou vyvolávat nejasnosti a které mě také nijak zvlášť netěší. Přežití hurikánu? Odevzdání syna ženě, kterou sice miloval, ale jak moc ji opravdu znal?

Dexter však od druhé řady nikdy nebyl doslovný. Takové věci seriál neřešil. Šlo o symboliku a metafory. Řešit tento typ věcí nepřinese žádné ovoce.

Pokud patříte mezi ty, kterým nedává smysl Dexterovo rozhodnutí, zkuste se zamyslet. Jediné, co vám na světě zbylo, jsou dva lidé, které milujete. Jediným cílem je jejich šťastný osud. Před vámi leží vaše mrtvá sestra. Konec dlouhého nitě důkazů, jak končí vaše snaha se o někoho postarat. Jak sobecký člověk by musel Dexter být, aby vystavoval tyto dva lidí stejnému riziku pro svou potřebu štěstí. Jak zbabělý by byl, kdyby svůj život ukončil. Jakákoliv jiná varianta, než život s Dexterem, je pro Harrisona a Hannah světlejší. Je to obrovské rozhodnutí, bolestné dilema.

Se zvláštním smyslem pro spravedlnost můžeme říci, že Dexter splácí svůj trest.
Těžko se mi to říká, ale i přes nezpochybnitelný přínos společnosti plynoucí z jeho činů v poslední uhrančivé scéně vidíme stále jen vraha, kterého nevedly vznešené cíle, ale temně zvrácené potřeby, kterým nedokázal odolat.

… a přesto jsme k němu vzhlíželi.

Sepsáno 20.11.2013 21:56 do kategorie Cinema

Mrazivá atmosféra +
Netuctový příběh +
Téměř konstatní vysoká úroveň kvality +
Pohlcující soundtrack +
Večerní Miami +
Vnitřní hlas ... +
90 %
- Občas scénáristické berličky
- Dvě lehce slabší řady

Komentáře

Zatím nebyl napsán žádný komentář.
Napsat komentář
Ondřej Vašíček