zobrazit rychlé menu

Coldplay - Óda na podzim

1611200820073894980Podzim se změnil. Ze dne na den už nám neukazuje svoje krásně vyvinuté vnady.  Otočil se zády a vystrkuje na nás svou chlupatou řiť. Pohled k nezaplacení. Přesto ho mám rád. Přesto tu jeho chlupatou zadnici miluju. Jak jen krásně dokáže zpříjemnit pochmurný večer.

Pozdní podzim, jak slušně říkáme mému ostřejšímu výrazu, je jako stvořen pro určitý typ hudby. Podzim se plíží, usíná a probouzí ve vás spící AlterEgo. Podzim je jasně obdobím myšlenkově pozitivních lidí. Společnost veskrze praktická podzim odsuzuje jakožto chladivého nástupce jejich oblíbeného léta. Sexy kroutící se zadečky v minisukýnkách začnou střídat dlouhé roláky, dlouhé dny se začnou zkracovat a když začne příroda shazovat svůj barevný župan, lidé podzim definitivné hází do škatulky s nápisy jako „depresivní, ušmudlaný a unavený". Z praktického hlediska? Možná. Z toho druhého je ale podzim tajemný, charismatický a myšlenkově velice bujný.

Starobylé hodiny odbyly šestnáctou. Touto dobou by se v létě prohánělo celé město u vody. Zem by byla od celého dne pořádně rozpálená a bylo by největší vedro z celého dne. Dnes už slunce před nějakou dobou zapadlo a dlouhé sluneční paprsky za obzorem vytvářejí impozantní oranžové umění.

Play - Coldplay

Článek o kapele a ani po třech odstavcích se o ní nepíše? Zvykněte si. Nejsou tu články o kapelách, ale o hudbě. A pravá hudba se neposlouchá, ale prožívá. Tento důležitý fakt dělá rozdíly mezi kapelami. Jsou kapely, které rádi posloucháte, jsou kapely, které jdou mimo vás, a jsou dokonce i „hudební uskupení", jejichž „muziku" netolerantně odsuzujete. Nad touto hudební šedí se vznáší hudba, která už je na první poslech jiná. Neberete ji pouze jako pár zahraných not s rádobychytrým textem. Je to hudba, při které TO cítíte. K mému smutnému zjištění však spousta lidí ani hudbu poslouchat neumí, na tož aby ji cítili.

1611200820081044342Angličtí Coldplay jsou právě jednou z těch kapel, které vybočují z řady. Jejich muzika je jednoduše... krásná. Zde by mohl můj popis zkrátka končit. Co více dodat? To slovo je jednoznačné a výstižné. S myšlenkou ušetřit vás dalších zbytečných řečí si ještě chvíli hraju, ale nejspíš by to bylo vůči Coldplay nefér.

K mému nedávnému údivu jsou Coldplay nejhranější kapelou uživatelů last.fm (určitě se někdy rozepíši), což už o něčem vypovídá, zvláště když je top 30 vyhraněná z 95 % rockovému až metalovému stylu. Zda za to může lehce zženštilý vokálový hlas Chrise Martina nebo celkově kouzelný lyrický nádech jejich skladeb za častého použití mého oblíbeného piana a houslí, který se vám zapije pod kůži více než tetovací jehla vašeho souseda, jenž se minulou noc snažil využít vaší dočasné psychické indispozice, a obdařit vaše krásné chlupaté pozadí stylovou kérkou, je otázka.

Coldplay měli donedávna na svém triku 3 velmi povedená alba. Parachutes (2000), A Rush of Blood to the Head (2002) a X&Y (2005). Poslech z těchto tří alb vypne vaše logické obvody a rozvlní vaše mozkové frekvence do lyrického tance. Člověk se usilovně snaží najít správná slova, jak popsat jejich hubdu, ale napadají ho pouze patetické výrazy jako magické, neskutečné, mimo realitu, uklidňující a podobně nadnesená slova. Právě poslech Coldplay dělá z dnešních pozdních podzimních podvečerů něco víc než jen důvod zavrtat se do tepla vašeho vyhřátého křesla. Coldplay dělá z podvečera lyrickou pohádku pro dospělé. Kdyby tam nebyla taková kurevská kosa, určitě bychom se tam šli i podívat.

Čtyřčlení Coldplay pro mě mají ještě jedno nesmírné plus. Jejich alba prakticky nejsou typu hit+výplň. I u dobrých kapel je bohužel častým jevem, že jeden dva hity doplňuje šedá výplň. Zde co skladba, to originální krásné dílo.

161120082008283602K těmto 3 albům nedávno přibyl nový bratříček, nebo přesněji řečeno sestřička, jelikož se v lecčems liší. Album Viva La Vida Or Death And All His Friends, nebo jak se všude píše zkráceně Viva La Vida, bylo vydáno v červnu tohoto roku. Svým stylem se na podpatku obrací téměř o 180 stupňů. Nové album je poměrně rychlé, kouzelné rytmy jsou ty tam a vše směřuje více střednímu proudu. Toť můj prvotní názor. Jak se však ukazuje, i skladby z Viva la Vida mají svoje kouzlo. Jen je musíte nechat dozrát. Pevně však doufám, že až za rok či dva budeme vítat album nové, bude opět takové, jako první 3.

Coldplay jsou skvělými společníky pro podzimní podvečery, osamocené pracovní noci nebo romantická milování. Jen pozor reakci některých slečen, které při poslechu Coldplay velice rády usínají :).

Coldplay jsou třetí v mé top trojce kapel. Příště se můžete těšit na další.

Don't Panic

Jedna z nejkrásnějích písní od Coldplay. Doplněno sestřihem z neméně krásného filmu Garden State, kde tato skladba zazněla.

Shiver

Svým způsobem velice dynamická a intenzivní skladba. Přestože jsem ji dříve nijak moc nevnímal, dnes ji miluju.

We Never Change

Snad nejkrásnější jejich baladová skladba.

Trouble

Jedna z nehezčích skladeb vůbec.

Square One

Ani dynamičtější skladby nejsou Coldplay cizí. Trošku mi tato píseň připomíná Depeche Mode.

What if

Neuvěřitelně "naléhavé" pozadí na konci skladby.

In My Place

Známá, přesto doufám, že neoposlouchaná.

The Scientist

Ve své době originální klip, putující dějem zpět.

Mohl bych zde vysázet celou diskografii, protože je opravdu celá skvělá. Těchto pár ukázek však stačí. Pokud jste pozitivně naladěni, oni už si vás Coldplay najdou.

[:: AlterEgo po dobu psaní článku tiše leželo schoulené v koutu, na uších sluchátka, do kterých mu hrálo We Never change. Coldplay není hudba z tohoto světa... ::]

Sepsáno 16.11.2008 20:18 do kategorie Jukebox

Komentáře

16.11.2008 20:53
# iHyik
osobně bych ještě doplnil Lost, ale to jen dle mého názoru. Musím říct, že takových ód na podzim bych mohl od tebe číst klidně i sto šedesát sedm a neomrzely by se. Protože by byly zřejmě všechny takhle výstižné a pravdivé.
P.S. Tentokrát už jsem chyby nehledal, začínal jsem být trapnej.
16.11.2008 21:48
# Kalimero
A lost s otazníkem nebo vykřičníkem? :) Oba losty jsou z nového alba, které přestože se mi líbí, tak to nejsou ti pravý Coldplay.
17.11.2008 10:34
# Luka
Coldplay je jednoduše úžasná kapela! Ve výčtu "hitů" mi chybí spousta songů, ale jak jsi Kalimero správně napsal: "Mohl bych zde vysázet celou diskografii, protože je opravdu celá skvělá."
O koncertu v Praze, na kterém jsem měl tu čest být, jsem už psal v diskusi k Tomu McRaeovi. Každopádně nezapomenutelný zážitek...
P.S. Na desku Viva La Vida Or Death And All His Friends je třeba mít víc času, klid a náladu. Nevyvracím, že je jiná, přesto je výborná.
17.11.2008 10:50
# Kalimero
Já si dělal právě hlavu, co sem mám umístit za ukázky. Vynechal jsem některé známější jako Clock, uplně jsem vynechal nové album, přesto sem s těžkým srdcem zjistil, že jakýkoliv song co jsem nedám je chyba.Kdo nezná, zalíbí, hned půjde koupit cd...v lepším případě :)
Koncert věřím, že byl zážitek
17.11.2008 16:34
# iHyik
Kalimero: Lost!
17.11.2008 19:05
# Grace
Jo jo,Coldplay jsou dobrá kapela,ale dle mého jsou i lepší.Kapely které vás ještě více naladí a ovlivní a i ten nejšedivější den se přenese do sytě růžové barvy.Mě takhle vždycky poslouží Evička a Vašíček:-DNe,to samozřejmě ne,ale co říkáte zde přítomní občané na kapely typu,Simple Plan,Red Hot Chili Peppers atd?A co říkáte na kapely typu Tokio Hotel a podobné pubertální závany nagelovaných hrůz?
17.11.2008 20:26
# iHyik
Grace: Ten konec byl dobře řečený! Simple Plan mi moc nevadí RHCP nejsou zlí, ale dvakrát na mě nepůsobí. A TH? No teda ehm ehm ehm...blah!
17.11.2008 20:28
# andys
Red hotiiiiii!Ti sou nej.Ale coldplay taky!A vasicek taky!(ted at si každej srovná esli mysím tvůrce tohoto blogu,nebo toho evinýho nabíječe)
18.11.2008 16:15
# leklej kapr
Já mám teda upřímně radějc kapely typu Rybičky....
18.11.2008 21:43
# inkka
A proto máš nick leklej kapr?
19.11.2008 20:06
# jacobs
Hezkej článek:-)
Pěkně se mi ty tvoje věci čtou,a to je velká pochvala,páč já na něco náročnýho moc nejsu(i Pejsek a kočička na mě byli moc)
20.11.2008 19:00
# rafaole
Chci se zeptat,jestli teda můžu,kalimero,co říkáš na skupiny typy tokio Hotel a RHCP?
22.11.2008 0:17
# Kalimero
cimpr-campr: koukám že moje funkce na rozpoznávání url adres není uplně dokonalá :) ale hlavně že odkaz funguje. mrknu na to. Jinak doufám že to jsou pouze špatné řeči. Věk po třicitce je přece to nejlepší co může být. Nemyslím, že to myslel vážně.

Rafaole: od tokio hotel jsem slyšel za začátku pár písní a jedna či 2 byly celkem zajímavě melodické. Nelíbí se mi ovšem znění němčini ve zpěvu. Nyní pouze z povzdálí sleduji zajímavou vlnu odporu, reagující na zajímavou vlnu zájmu. Sámotnému mě je to celkem šumák.

Redhoti. Mno co na to říct. Oni mají několik songů uplně nádherných, ale když sem poslouchal zbytky alba, je to uplně jiný styl. Popravdě sem to nevydržel poslouchat. Vůbec se mi to nelíbilo. Bylo to kdysi. Nevím jak bych na to reagoval teď. Každopádně svoje hity určitě mají.
27.11.2008 13:05
# Filip
Ahoj, vynikající práce :) . Pokud máš rád Coldplay, měl bys zkusit také The Killers nebo české Charlie Straight ( charliestraigh.com ) ;)

PS: Z nového alba The Killers doporučuji hlavně:

Human
youtube.com

Spaceman
youtube.com
27.11.2008 13:55
# Kalimero
The Killers sice neposlouchám nijak záměrně, ale co jsem párkrát slyšel, tak mají opravdu chytlavé melodie. Toto cos poslal se mi ale moc nelíbí :( Hlavně to první je spíš taneční než rokové. Od Coldplay hodně vzdálené.
Osobně se právě otřepávám ze zážitku z Radiohead
27.11.2008 14:41
# Filip
Human se mi poprvé také nelíbíla. Zalíbila se mi až poté , co jsem pochopil text :) Takhle to mám téměř u všech písniček od Killers. Od radiohead mám rád House of Cards , jinak jsem viděl jejich jednu písničku v záznamu z Glastonbury 2008 a také se mi docela líbila, jen nevím jak se jmenovala :(
27.11.2008 14:46
# Filip
Ne tak jsem si to spletl, bylo to Glastonbury 2003 ne 2008
Napsat komentář
Ondřej Vašíček