zobrazit rychlé menu

3D domácí kino - první dojmy

Zhruba 14 dní se v naší domácnosti nachází 50ti palcová plasma PS50C680 od Samsungu. Za cenu něco málo vyšší než 23 tisíc jde o bezkonkurenční koupi, protože jde stejný panel jako sedmičková řada (ach ten marketing), podporuje 3D a jsou k ní jedny brýle zdarma.

domácí kinoO strastech a ...vlastně jen strastech, co se točí okolo HD a 3D mám napsaný téměř celý článek, který však vydám později. Obsahuje veškeré info o faktu, že s velkou TV vám domů kvalitní obraz sám nepřijde a je nutno pro to udělat dosti věcí.
Tímto článkem bych chtěl pouze stručně shrnout mé postřehy z faktu, jak snadné je mít 3D kino v dnešní domácnosti a jaké to je.

Mou 3D panenskou blánu protrhl před delším půlrokem komerčně úspěšný Avatar. Zážitek to nebyl kdovíjak skvělý, ať už mám na mysli film či samotné 3D. Jak si tedy vede 3D technologie doma? A co obyčejné pokoukání HD filmů na padesáti palcích do ruda rozžhavené plasmy?

  • Velká obrazovka nerovná se detailnější obraz. Musíte mít odpovídající signál ve vysokém rozlišení. Kdo si ho nedokáže obstarat, bude koukat na hnusný SD signál, který se na velké obrazovce ještě více zhnusí. Platí pravidlo - nejdříve kvalitní obraz, pak velká úhlopříčka. HD na 24' monitoru je lepší jak TV signál na plasmě.
  • Dnes nemá cenu kupovat LCD TV - za stejnou cenu dostanete horší obraz. Plasma řadu ze svých neduhů prakticky odstranila. Jejím konkurentem můžou být LED panely, které však při stejné či lepší kvalitě obrazu stojí neporovnatelně více, nehledě na fakt, že ani nedostanete tak velkou úhlopříčku.
    *Update*: Toto tvrzení platí pouze pro opravdu velké TV, které si kupujete na kvalitní sledování filmů. Plasmu bych si určitě nekoupil, pokud bych chtěl menší TV, na kterou budu očkem koukat u vaření...kdybych uměl vařit.
  • Pozorovací úhly 180 stupňů jsou opravdu 180 stupňů. Obraz je naprosto stejný jako když se díváte kolmo. Když LCD píše 178 stupňů, je to k smíchu. Vykloňte se kousek do boku a obraz začíná měnit barvy jako duha, tmavne, světlá a jiné "krásné" efekty.
  • Kdysi se tvrdilo, že by ste měli sedět u 50ti palcové TV 3-4 metry. Proč tak daleko? Abyste neviděli ten hnusný obraz. K čemu velká tv, když ji z dálky uvidíte zase malou? Pokud máte v TV alespoň HD signál, sedněte si tak, aby jste ve svém aktivním zorném úhlu měli celou TV. Neokrádejte se o detaily tím, že si sednete daleko.
  • Do PC jsem stahoval výhradně jen 720p verze filmů, protože na mém FULL HD (1920*1200) 24' monitoru nebyl rozdíl FULL HD vs. HD poznat. Paradoxně byla i verze 720p mnohdy lepší (větší bitrate). Zde už jde rozdíl vidět a vyplatí se stahovat FULL HD verze. U 720p je dobré nechat si nějaký odstup, u 1080p se můžete dívat klidně z 20cm a obraz je krásně ostrý. Kdysi mi kamarád tvrdil, že nepozná rozdíl mezi upscallingovaným DVD a HD. Hloupost. Rozdíl je propastný.
domácí kino
  • Barvy nejsou u plasmy tak jasné, jako třeba u LCD. TO NENÍ VADA. Od kdy je cílem vypalovat vám oči? Ve věrnosti podání barev je plasma opravdu mnohem lepší. Člověk si uvědomí, že ten trávník je opravdu takhle zelený a že ta temelínsky svítící zelená u LCD vedle, kde zrovna nějaká žena křičí "táto, podívej na ty zářivé barvy, ten chci", není tak uplně košer. Nenechte se zmást. Plasma dokáže vykouzlit nádherné barvy, když ji k tomu dá signál důvod. Jen není tak prvoplánovaně přesycená.
  • Trvanlivé vypalování by mělo být u plasmy díky řadě ochranných metod minulostí. Nelze si však nevšimnout různých duchů, které se na obraze usídlily po různých déletrvajích menu. Naštěstí se to projeví jen u celočerné obrazovky a není to trvalé. U normálního sledování si toho člověk nevšimne a po zahoření by to mělo být lepší. Zmínit to ale musím, protože je problém, kterým ostatní typy TV netrpí.
  • Vestavěná funkce TV od Samsungu - převod 2D do 3D, překvapivě "něco dělá". Samozřejmě to není nativně a cíleně vytvořený 3D film. Na normální sledování to není. Celkem zbytečná funkce, přestože relativně funguje. Spíše marketingový tah pro neznalé, co si myslí, že budou mít 3D uplně ze všeho. 3D film musí být tak už natočen, nebo dodatečně dodělán.
  • *Update:* TV obsahuje řadu nastavení barev a všelijakých módů. Všechny jsem vyzkoušel a objektivně porovnával. Výsledek? Nic z toho nezapínat. Jediné, co mělo kladný přínos, byl filmový mód, který obraz mírně rozjasnil a oteplil barvy (nehodí se na 3D a různé typy filmů). Ostatní režimy všelijak přesvěcovaly, šíleně saturovali a podobně. Hrají na diváka nepoctivou hru. Pokud si neznalý člověk preklikne na super giga mega dynamciké barvy, obraz se rozjasní jak slunéčko. Stačí se ale pár sekund zadívat a barvy jsou opravdu nereálné. Když se pak přepnete do standardu, řeknete si: "oj to je vybledlé", protože oproti předchozímu je obraz opravdu celkově méně jasný. Člověk totiž porovnává věci relativně a to může vést ke špatné volbě, nechat si například zapnutý dynamický rozsah barev.
  • A jak je na tom samotné přehrávání opravdových 3D filmů? Opravdu parádní. Přepnutí do 3D režimu je jednoduché, brýle stačí zapnout a sami se synchronizují. Když přestane TV vysílat signál, sami se po chvíli vypnou. Jelikož jde o aktivní brýle, které v daný okamžik zatmaví vždy jedno oko, nedochází k žádným barevným výchylkám a prakticky nepoklesne ani jas. Oproti kinu, kde se používají pasivní polarizační brýle, ve kterých vám obraz ztmavne a vybledne, jsou to nebe a dudy. O archaických dvoubarevných brýlých ani nemluvě. Ta technologie patří do starého železa.
  • Rodiče, kteří 3D ještě neviděli, byly naprosto u vytržení. Křičeli, smáli se, lekali, když jim hlava lezla do našeho obýváku a podobně. Pořád opakovali, že tomu nemůžou uvěřit, že to vůbec může fungovat a že prý je to zázrak a podobné halucinogení výmysly :)
  • Ostatním se to moc nestává, mě občas trošku bolí při sledování oči a rozdvojují se mi hrany. Jako bych se musel strašně snažit zaostřovat. Je to však zřídka kdy a možná to má co dočinění s mým slabým zrakem/slabými skly.
  • Brýle jsou bez problému nasadit i na dioptrické brýle a vyplní celé zorné pole. Po chvíli je už ani nevnímáte.

Celkově jsem velice překvapen a spokojen. Sledovat 3D a Full HD filmy sice není pouze otázka koupit si velkou TV, ale není to zas tak složité (viz příští článek). Je to i relativně levné a užitková hodnota zábavy vzhledem k času, který vám bude TV a ostatní sloužit, je velice lákavá. Nechat se unášet nádhernou krajinou na veliké obrazovce je stejně nádherné, jako se nacházet uprostřed bojové vřavy plné výbuchů prostorového zvuku. I sledování HD seriálů typu Dexter nebo Misfits získává uplně nový rozměr.

Myslím, že čas pro 3D do domácnosti dozrál. Rozhodně dříve, než jsem čekal.

Sepsáno 12.12.2010 23:23 do kategorie Cinema

Komentáře

16.1.2011 0:43
# K4rm4d0n
Konečně někdo přesně vystihl můj názor na "doporučenou vzdálenost od obrazovky". ;-)
31.12.2011 21:19
# Comodet
Nejlepsi 3D a podani barev mame vsichni za okny..

Jinak po technicke strance souhlasim, ze jsou vsechny ty barevne mody a filtry nesmysl. O co by vyrobek byl levnejsi.. jenze dnes se nesoutezi ve vernosti podani ale v luxech, lumenech a jinych.
Napsat komentář
Ondřej Vašíček