zobrazit rychlé menu

Stal se ze mě LEVIČÁK

Svět se mění, časy se mění, sakra, i to spodní prádlo se mění každej den, tak proč by se nemohl změnit člověk? Já se změnil. Je ze mě levičák tělem i duší. Nebylo to lehké rozhodnutí. Však se podívejte na dnešní sexuálně-eroticko-konzumní společnost, která svým hrhr stylem udělala z drtivé většiny populace čistokrevné dolňáky. Přitom být horňákem není nic, za co by se člověk musel stydět. Nahoře to je mnohdy o poznání krásnější. Pravičáci jsou pak kapitolou sami pro sebe. Jasně si pamatuji dobu lehce minulou, kdy nás zákeřný trend nutil sice stále zůstat dolňáky, avšak přiklánět se v mnohém k pravé straně.

S tím vším je ale konec. Už žádné koukání skrz prsty na horňáky či dolňáky, už žádní radikální pravičáci.
Ukažme si, proč je dobré býti LEVIČÁKEM!

Komu se zdál předchozí text lehce zmatený, zřejmě má slabost pro dnešní dobu zcela typické bulvárně přehnané titulky článků nebo ve všem vidí vděčné sexuální téma, či dnes tak populární ostré politické rozřazení. Pak tu je ještě droboulinká skupinka lidí, kteří text nepochopili, protože nevidí do mé hlavy.

To nic nemění na tom, že si ukážeme řadu důvodů, proč je dobré orientovat se doleva a vybočit tak z jistých historických standardů, které dnes už nevyhovují. Tajemství odhalí následující screenshot mé plochy.

plocha

Jedno famfárové tra-dá a tajemství nečitelných perexů je odhaleno.

Nyní však naprosto seriózně, proč jsem se rozhodl přesměrovat hlavní panel na levou stranu místo zažité pozice na dolní hraně.

Máme dobu širokoúhlých monitorů (16:10) a bohužel i éru filmově širokoúhlých monitorů (16:9), kterou si řada neznalých lidí koupila domů na práci. Smutné pro ně, že se tím ořízli o vertikální velikost, leč si naivně mysleli, že čím víc širokoúhlé, tím více prostoru do šířky. Nyní to není taková tragédie, ale až se začnou prodávat monitory ve formátu 21:9, které Philips nyní tlačí do TV (většina filmů se totiž natáčí v poměru 2,35-2,40, jak to označují filmaři, což je právě obdoba onomu 21:9), tak pak těm lidem vysvětlujte, proč se na jejich tůlbárami a záložkami zapraseném prohlížeči najdou pouhé dva řádky místa na samotný web :-).

To víte, dědo, marketing je kurva a vy jste se právě nechal ojet.

Tento fakt je hlavním zárodkem několika důvodů

  • Prostor je nyní mnohem lépe využit - využijete prostoru do šířky, který vám stejně ve většině případů zbytečně leží okolo a naopak se otevře prostor do výšky, který mnohým velice často schází, viz nešikovné 16:9 monitory a zabastlené prohlížeče. Jde sice o detail, který vám nepřidá 300px na výšku, ale cítíte ho 95 % času na PC. Vyjmut strávený čas hraním a sledováním porna. To už by procenta nebyla tak působivá. Využít širokoúhlých monitorů už se snažily Visty s jejich defaultním panelem na pravé straně. Odtud radikální pravičáci z perexu.
  • Na mém 24' monitoru s rozlišením 1920x1200 (používám i u jiného monitoru s rozlišením 1440x900) není šance na Windows 7 zaplnit horizontální lištu programy ani do půlky, když máte nastaveno standardní zobrazování programů pomocí ikon bez textu. Mně se toto zobrazení v přehlednosti velice osvědčilo. U horizontálního panelu tak zbytečně neplýtváte prostorem na panelu a stejně se nestane, že by vám na výšku místo nestačilo.
  • Při běžné práci se myš pohybuje mnohem častěji v levé až středí části nahoře než někde dole. Cesta myší na panel je tedy kratší. Pokud toto děláte tisíckrát za den...
    Jen si všimněte, že téměř všechny programy mají menu směřována doleva nahoru, kde je nyní i tlačítko start a ostatní programy. Zkuste si také uvědomit, co první uděláte, když kliknete na program v dolním panelu. Instinktivně jedete myší ihned nahoru. Defakto takhle dokola kmitáte myší nahoru a dolů mezi menu programu či aktivní částí okna a mezi spodním panelem. To není dobré řešení.
  • Ikonky v oznamovací oblasti se rozdělí do sloupečku po dvou, tedy zase zaberou fyzicky méně místa, než když jsou naskládány jeden vedle druhého. Bavíme se tu sice o pár desítkách pixelů, ale propracovanost byla vždy o detailech a minimalismu.
  • Časové údaje jsou nyní rozděleny pro oko na první pohled jasněji - čas, den, datum.

Je nějaký důvod, proč nepoužívat panel nalevo? Jeden by tu byl, pro řadu lidí nepřekonatelný - síla zvyku. Mně osobně trvalo zvyknout si tak 2 hodinky, ve kterých byly pohyby myší lehce nejisté. V kontrastu s příjemnějším ovládáním další roky je to však směšný čas. Jenže lidé jsou takoví. Používali by nejradši pořád Internet Explorer 6, Office z roku 97 a koneckonců s tímto přístupem, kdy jakákoliv změna je špatná, by dotáhli ženu za vlasy zpátky do jeskyně a na stěnu začali svými malbami dělat konkurenci Picassovi.

Takže ne, důvod, proč nepoužívat, zřejmě není. Není to o tom, že by změna přinesla revoluční změnu v práci. Jde o řadu malých drobností, které o něco zlepší příjemnost a efektivnost práce v systému. A když může být něco příjemnější, byť o trochu, proč to nevyužít, když nás to nic nestojí.

Jak nastavit panel nalevo ve Windows 7?

Klikneme pravým tlačítkem na prázdné místo na hlavním panelu, který máte nyní zřejmě dole. Z otevřené nabídky vybereme vlastnosti. Čtvrtou volbou od shora "Umístění hlavního panelu na obrazovce" můžeme panel přesouvat. Z nabídky tedy vybereme "Doleva".

Dnes druhým oslavným tra-dá si můžete pogratulovat, že jste si o něco zjednodušili práci se systémem a nebo mi můžete napsat, jaké nevýhody toto rozložení má. Já osobně bych ho po dvou týdnech používání rozhodně neměnil.

Sepsáno 2.4.2011 19:24 do kategorie Head work

Komentáře

7.7.2011 20:04
# kača
njn
25.12.2011 2:32
# annonym
Osobně už ve Win7 hodně dlouho používám panel na pravé straně právě proto, abych měl větší výšku pro aplikace všeho druhu.
Je to možná věc názoru ale mám zato, že je lepší mít panel napravo. Lidé jsou zvyklí číst zleva doprava (alespon v ČR :D) a samozřejmostí je pak podvědomé sledování obrazovky vždy z levé strany do pravé. Bylo rušivé (minimálně pro mne) stále přeskakovat hlavní panel a koukat vpravo, proto mám ted hlavní aplikace nalevo, panel napravo.
O tom že se myš často pohybuje vlevo nahoře nebo ve středu by se dalo taky debatovat nadlouho. U mne to např. neplatí, myš se snažím používat co nejméně to jde a spíše vyyuužívat inteligentních klávesových zkratek.
Napsat komentář
Ondřej Vašíček